Küçükten Ders

Eminönü’nde otobüse binmiş sıcaktan bunalmış halde otobüsün kalkmasını bekliyorum. Otobüs için kaçacağım ve dilim damağıma yapışmış.

Bir delikanlı girdi 10 12 yaşlı otobüslerin kapişi üstü başı pejmürde pasaklı elinde kendisinin yarı boylarında 24 lü su kolisi …

Su isteyen var mı diye sordu?

Ver Bi’de delikanlı dedim. Bozuk para kalmamış kururken cüzdanı getirirken. Beş lira verdim alnından akan hakikaten toplumun yüzde doksanının unuttuğu alın terini sildi ufak Ada’m. Ve iki yüz hattı bozuk parası varmış. Tamam dedim delikanlı kalsın beş lira.

Yok Dedi gidip bozdurup geliyorum hemen. Dedim o Zaman ver o iki lirayı gerisi kalsın.

Dedi su 1 lira.

Tamam dedim borcun olsun bana. Ben borçlanmam dedi. İlla biri borçlanacaksa alunuz sen borçlan.Tamam dedim kızma hadi al parayı o Zaman bozdur jeli.

Yok Dedi veya otobüsle gitmiş olursa tutsak sen bu parayı ben kendi paramdan bozdurup geliyorum. Dedim ya giderse otobüs ben ne yapacağım o Zaman.

Senin paran bende kalsa ben senin gibi birine veremem. Ama benim gibi sokakta çok satan çocuk çok! Sen bana veremezsen onlardan birinin verirsin hepimizin kaderi aynı bizim sonuçta.Gözlerim dolu dolu baktım beş lira elimde ..

Ve gitti bozdurdu geldi dört liramı verdi bana başını okşadım. Kaç su satıyorsun Bi günde dedim 200 kadar Normalde Dedi ama bu gün daha senle siftah yaptım. oğlum dedim.

Suyum bitmişti almaya gidecektim baktım cuma vakti gelmiş cumayı kıldım su aldım geldim ancak.Peki dedim bu gün kazandığın yetecek mi sana?

Ve bizim bolluk içinde unuttuğumuz hatırlamadığımız bir cümleyi kurdu

“AZIN BEREKETİ OLURMUŞ” babam öyle derdi …

Baban mı dedim?

“ŞEHİT oldu. ŞEHİT OĞLUYUM ben “dedi ..

Ben ağlıyordum otobüs bizi bakıyordu. Derken şöför geldi ve “eyvallah” dedi ufak Ada’m. Dedim bana Dua edermisin?

“Tamam ama bana gönderiyorum anneme ve kardeşime edeceksin. Hasta olmalım ve onun günleri tok güvende uyuyalım diye … “

Peki dedim söz ..

-Bu dört lirayı bir ömür saklayıp ona israfımda bakıp vazgeçeceğim inşallah ..

Ben bu gün hayat dersi aldım, hemde en hasından

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *