Yurt Dışındaki Tuvaletleri Gördünüz Mü? Yook Artık Diyeceksiniz.

Seyahat etmek güzeldir ancak gittiğiniz ülkelerin tuvalet alışkanlıklarını bilmemeniz sizi zor duruma sokabilir. Mesela birçok ülkede halka açık tuvaletlerde tuvalet kağıdı bulunmaz. Kendiniz götürmeniz gerekir.

Çin’de tuvaletler bu şekilde açık..Hatta cinsiyet ayrımı da yok… Çoğu yer size koca bir delikten başkasını sunmuyor.

Küba’daki tuvaletler, tuvalet kağıdı bulundurmuyor. Küba’nın halka açık tuvaletlerdeki tuvalet kağıdına ayıracak bütçesi yokmuş.

Fransa’da dışarıdaki tuvaletler eskiden moda sayılırmış. Sokak ortasında bulunan tuvaletler Fransa’da sanat olarak görülür. 1860’lı ve 70’li yıllarda, Paris’in çevresinde 1200’den fazla sokak ortasında tuvalet vardı.

Japonya’daki tuvalet tasarımları.

Meksika’da tuvalet kağıdını atıp üstüne sifonu çekmeyin. Kanal yapısından dolayı tıkanma oluşturduğundan yasakmış.

İsveç’te tuvalete girdikten sonra para ödüyorsunuz. Türkiye’de de olduğu gibi para ödenen İsveç’te, toplanan para tuvaletlerin temizliği için kullanılıyor.

İspanya’da bide adı verilen yerde temizliğinizi yaparsınız.

Kore’de yaşlı bir kadını tuvalet temizlerken görürseniz şaşırmayın. Bu durumda bir gariplik yok tabi ama ‘ajoomas’ adı verilen bu yaşlı kadınlar, siz içerdeyken de temizliğe başlayabiliyor.

Avustralya’da yılanlara dikkat edin. Avustralya’nın ezelden beridir tuvalette yılan sorunuyla karşı karşıya olduğu bilinir. Sıcak aylarda yılanlar suya ihtiyaç duydukları için en yakın tuvaletlere giderler. O yüzden dikkatli olmak çok önemli, her an her tuvaletten çıkabilirler.

Hindistan’ın %53’ünde tuvalet yoktur. Doğru duydunuz. Yani oraya gidipte tuvalet bulursanız kendinizi şanslı sayın. Bu yüzden her yıl birçok insan hasta oluyor. Çünkü canlarının istediği yere gidip tuvaletlerini yapıyorlar. Hatta çoğu insan, evinde tuvaletten daha çok cep telefonuna sahip.

Mısır’da tuvalet kağıdı için para alınıyor. Mısır’a gidip tuvalete girerseniz, cüzdanınız yanınızda olsun yoksa işinizi tuvalet kağıdı olmadan halletmek zorundasınız.

Belçika’da taşınabilir tuvaletler mevcut.. Festival zamanı kurulan bu tuvaletler erkekler içinmiş. Kadınların ne yaptığı bilinmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *